Kamerový systém - IP kamery

IP kamerové systémy jsou bezpochyby nejrychleji se rozvíjející oblastí v CCTV. Jejich rozvoj je možný právě díky dynamickému rozvoji výpočetní techniky a dnes již všude přítomným počítačovým sítím. Kamerové IP systémy nabízí mnoho výhod oproti analogovým. U většiny instalací není třeba vytvářet samostatnou kabeláž, je možné využít stávající síť LAN / WLAN. Video-server umožní z jakékoliv analogové kamery jednoduše vytvořit IP kameru se všemi výhodami IP řešení.

Megapixelové kamery jsou pro CCTV velkým přínosem, protože přináší doposud nevídané precizní rozlišení obrazu. Daní za vysoké rozlišení je pak nutnost budovat pro megapixelové kamery samostatné sítě a velká úložiště dat. Spolu s IP kamerami vznikla i síťová záznamová zařízení pro IP kamery, zkráceně NVR.

1

Výhody IP kamer

Výhodou IP kamerových systémů je především jejich otevřenost v tom smyslu, že z kteréhokoliv místa na světě s připojením k Internetu může uživatel s příslušnými přístupovými právy vzdáleně sledovat a nahrávat živé video záběry. Kamerové IP systémy lze snadno rozšiřovat; protože datový signál nedegraduje ani při přenosu na velké vzdálenosti, lze budovat kamerové systémy velkého rozsahu a složitosti. K vybudování IP kamerového systému lze využit kabeláž stávající počítačové sítě (LAN / Internet); není tedy nutné pokládat samostatnou koaxiální kabeláž, jak je tomu u analogových CCTV systémů. Zejména při budování rozsáhlých kamerových systémů tak lze při využití IP technologie dosáhnout významných úspor (ve srovnání s využitím analogového systému).

2

Další předností je možnost centrálně (nebo i z více míst) vzdáleně spravovat rozsáhlý distribuovaný systém. Z nadstavbového software nebo sí'tového rekordéru je možné provádět video management velkého počtu kamer, často geograficky velmi vzdálených. Moderní a rychle se rozvíjející disciplínou v oblasti síťového video monitoringu je tzv. inteligentní analýza obrazu, která zahrnuje například tyto funkce: inteligentní detekce pohybu, detekce odložených nebo zmizelých objektů, rozpoznávání registračních značek vozidel (SPZ), rozpoznání lidského obličeje, počítání osob, detekce vandalismu (pospreyování nebo zakrytí kamery, rozostření objektivu, mechanické poškození kamery), atd.

Zatímco maximální rozlišení u analogových kamer je limitováno šířkou pásma, které je u normy PAL k dispozici, u digitálních IP kamer toto omezení odpadá. Díky neustále se zvyšující propustnosti počítačových sítí, zvyšování účinnosti kompresních technik a vývoji dokonalejších obrazových snímačů může rozlišení u IP kamer dosahovat až několika megapixelů. Rozlišení u IP kamer (a digitálního videa vůbec) se vyjadřuje jako počet horizontálních bodů krát počet vertikálních bodů, přičemž 1 megapixel odpovídá 1 milionu bodů. V současnosti jsou na trhu k dispozici IP kamery s rozlišením až cca 5 megapixelů, někteří výrobci již ohlásili uvedení kamer s rozlišením 10mpx.

Jinými výhodami jsou možnost využití technologie neprokládaného řádkování ("Progressive Scan") pro ostré snímání rychlých dějů, bezdrátový přenos (WiFi), napájení kamer po datovém kabelu (PoE - "Power over Ethernet"), obousměrný přenos audia, možnost integrace s dalšími síťovými systémy (kontrola přístupu, EZS apod.) a mnoho dalších.

Zašlete nám nezávaznou poptávku na kamerové systémy.